Przejdź do treści

Akumulator samochodowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Tagi:
ładowanie akumulatora samochodowego

Akumulatory samochodowe to jeden z najważniejszych elementów w pojeździe, odpowiedzialny za zapewnienie energii potrzebnej do uruchomienia silnika oraz działania innych podzespołów samochodu. Są one niezbędne do rozruchu samochodu, ale także do zasilania systemów takich jak np. elektryczne szyby, ogrzewanie czy oświetlenie. Niestety, jak każdy mechanizm, akumulatory mogą ulec zużyciu lub awarii, co może prowadzić do problemów z uruchomieniem samochodu lub jego nieprawidłowym działaniem. Dlatego też, aby zapewnić sobie sprawne i bezproblemowe działanie pojazdu, warto regularnie sprawdzać stan swojego akumulatora i w razie potrzeby go wymienić lub naładować.

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym są akumulatory samochodowe, jak sprawdzić, czy akumulator samochodowy jest do wymiany oraz jak go dobrać do naszego samochodu


Czym jest akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy jest urządzeniem do przechowywania energii elektrycznej, które służy do zasilania rozrusznika i elektrycznych systemów samochodu, takich jak oświetlenie, radio czy klimatyzacja. Składa się z kilku ołowiowych lub ołowiowo-kwasowych ogniw, które są połączone ze sobą, tworząc szereg i równolegle. Każde ogniwo produkuje napięcie około 2 V, a całkowite napięcie akumulatora zależy od liczby ogniw. W samochodach zazwyczaj stosuje się akumulatory o napięciu 12 V, które składają się z sześciu ogniw połączonych szeregowo.

Akumulatory samochodowe są zasilane przez alternator, który ładuje akumulator podczas jazdy samochodem. Gdy samochód jest wyłączony, akumulator używa swojej zgromadzonej energii, aby zasilić elektryczne systemy samochodu i umożliwić rozruch silnika. Jeśli akumulator jest słaby lub zużyty, może mieć trudności z uruchomieniem samochodu lub zasilaniem elektrycznych systemów. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan akumulatora i wymieniać go, jeśli to konieczne.

akumulator w samochodzie osobowym

Jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany?

Istnieją różne sposoby sprawdzenia, czy akumulator samochodowy jest do wymiany. Oto kilka możliwych metod:

  1. Sprawdzenie poziomu elektrolitu: jeśli poziom elektrolitu jest poniżej minimum lub powyżej maksimum, oznacza to, że akumulator jest do wymiany.
  2. Sprawdzenie mocy rozruchu: jeśli samochód ma trudności z uruchomieniem lub jeśli rozruch trwa dłużej niż zwykle, może to oznaczać, że akumulator jest słaby i wymaga wymiany.
  3. Sprawdzenie napięcia akumulatora: napięcie akumulatora można zmierzyć za pomocą miernika lub testera akumulatora. Jeśli napięcie jest poniżej 12,4 V (dla akumulatora ołowiowo-kwasowego), może to oznaczać, że akumulator jest słaby i wymaga wymiany.
  4. Sprawdzenie wieku akumulatora: akumulatory samochodowe zazwyczaj trzymają około 4-5 lat. Jeśli akumulator jest starszy niż to, może być konieczna jego wymiana.
  5. Sprawdzenie stanu klemy: jeśli klemy akumulatora są zużyte lub zardzewiałe, może to oznaczać, że akumulator jest słaby i wymaga wymiany.

Jeśli masz wątpliwości co do stanu akumulatora, możesz skorzystać z usług mechanika lub specjalisty od akumulatorów, który może dokładnie zdiagnozować problem.

podłączony akumulator samochodowy

Jaki akumulator samochodowy wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora samochodowego zależy od kilku czynników, takich jak:

  1. Rodzaj silnika: akumulatory o różnych pojemnościach są dostosowane do różnych rodzajów silników. Zazwyczaj im większy silnik, tym większa pojemność akumulatora jest wymagana.
  2. Warunki atmosferyczne: akumulatory o większej pojemności są lepsze w niskich temperaturach, ponieważ mają więcej energii do rozładowania.
  3. Użytkowanie pojazdu: jeśli auto jest używane często, lepiej jest wybrać akumulator o większej pojemności, ponieważ będzie on miał więcej energii do rozładowania.
  4. Wymagania systemu: niektóre systemy w samochodzie, takie jak klimatyzacja czy ogrzewanie siedzeń, mogą wymagać większej pojemności akumulatora.
  5. Ograniczenia przestrzenne: niektóre samochody mają ograniczoną przestrzeń na akumulator, więc należy wybrać akumulator o odpowiednich wymiarach.

Zalecane jest, aby wybierać akumulatory o jak największej pojemności, które są zgodne z wymaganiami pojazdu i pasują do ograniczeń przestrzeni. Ważne jest również, aby kupować akumulatory od sprawdzonych producentów, ponieważ te niskiej jakości mogą szybko się zepsuć lub nie działać prawidłowo.


Sprawdź również