Przejdź do treści

Co wymieniać co roku w samochodzie? – szybko i sprawnie

Tagi:
co wymieniać co roku w samochodzie osobowym

Znaczna liczba kierowców zastanawia się na jakie części w samochodzie powinni zwracać uwagę i je wymieniać regularnie. Regularne konserwacje samochodu są ważne dla jego sprawności i bezpieczeństwa. Podpowiadamy co warto wymienić. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.


Co wymieniać co roku w samochodzie?

Warto na początku zaznaczyć, że lista ta może się różnić w zależności od konkretnego modelu samochodu, jego stanu oraz eksploatacji. W przypadku auta, które pokonuje znaczne kilometry, wymiana będzie konieczna znacznie częściej niż w samochodzie, który użytkowany jest rzadziej. Ta różnica może wynieść czasami nawet kilka lat.

Olej silnikowy

Olej silnikowy jest odpowiedzialny za smarowanie elementów silnika, dlatego ważne jest, aby go regularnie wymieniać. Zazwyczaj zaleca się wymianę oleju co 7000-8000 km lub co rok (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).

Filtr oleju

Filtr oleju powinien być wymieniany wraz z olejem, ponieważ ma za zadanie oczyszczanie oleju ze zanieczyszczeń.

Filtr powietrza

Filtr powietrza odpowiada za oczyszczanie powietrza, które jest wtłaczane do silnika. Należy go regularnie wymieniać, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza, które jest dostarczane do wnętrza samochodu. Należy go regularnie wymieniać, aby zapewnić czyste powietrze w kabinie.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy jest odpowiedzialny za przekazywanie siły hamowania z pedału hamulca na hamulce samochodu. Należy go regularnie wymieniać, aby zapewnić prawidłowe działanie układu hamulcowego.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Należy go regularnie wymieniać, aby zapewnić prawidłowe działanie układu chłodzenia.

Wskazówki

Jeśli zastanawiałeś się jakie elementy wymieniać co roku w samochodzie to mamy nadzieję, że ta lista pomoże Ci zadbać o swój samochód. Najważniejsze to sprawdzać stan oleju silnikowego i pamiętać o wymianie klocków, tarcz hamulcowych i płynu hamulcowego. Jeśli masz wątpliwości warto zapoznać się ze specyfikacją własnego pojazdu lub zapytać profesjonalistów, którzy doradzą nam w kwestii konserwacji auta.


Sprawdź również