Przejdź do treści

Czym jest AdBlue w samochodach?

czym jest roztwór adblue w samochodzie

AdBlue to specjalny płyn stosowany w niektórych typach samochodów osobowych oraz ciężarowych, którego zadaniem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to szczególnie ważne w kontekście coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących ochrony środowiska, które obowiązują na całym świecie.

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam zasadę działania AdBlue oraz omówić kwestie związane z jego stosowaniem i eksploatacją w samochodach.


AdBlue – co to jest i jak działa

Płyn AdBlue składa się głównie z wody i mocznika, a jego działanie polega na przekształcaniu tlenków azotu (NOx), które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi, w nie szkodliwe substancje takie jak azot i wodę. AdBlue jest stosowane w samochodach wyposażonych w systemy redukcji emisji spalin, takie jak SCR (Selective Catalytic Reduction), które są obowiązkowe w nowych samochodach osobowych i ciężarowych spełniających normy emisji Euro 6 oraz Euro 6d. Można więc spotkać AdBlue w nowych samochodach osobowych i ciężarowych produkowanych od około 2015 roku.

Wśród marek samochodów, w których można spotkać AdBlue, znajdują się m.in. Audi, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Volvo, DAF, Iveco, MAN, Scania, Renault, oraz inne. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój samochód jest wyposażony w system SCR i czy wymaga stosowania AdBlue, zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi samochodu lub skontaktowanie się z autoryzowanym serwisem.

nalewanie płynu adblue do samochodu

Korzyści ze stosowania płynu AdBlue

Stosowanie płynu AdBlue w samochodach ma szereg korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla kierowców. Oto kilka przykładów:

  1. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji: AdBlue pozwala na redukcję emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ochrony zdrowia ludzi.
  2. Poprawa wydajności silnika: AdBlue pomaga w utrzymaniu czystości katalizatora, co przekłada się na lepsze osiągi silnika i niższe zużycie paliwa.
  3. Oszczędność pieniędzy: Dzięki lepszej wydajności silnika i mniejszemu zużyciu paliwa, kierowcy mogą zaoszczędzić pieniądze na kosztach eksploatacyjnych samochodu.
  4. Przestrzeganie norm emisji: Stosowanie AdBlue pozwala na spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin, które obowiązują w wielu krajach na całym świecie.
  5. Wsparcie dla ochrony środowiska: AdBlue przyczynia się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Jakie są wady używania płynu AdBlue

Stosowanie płynu AdBlue w samochodach ma szereg korzyści, jednak należy pamiętać, że istnieją też pewne ograniczenia i wady związane z jego używaniem. Jedną z wad jest koszt – AdBlue jest droższe od zwykłego paliwa, co może być odczuwalne dla kierowców jeżdżących długie trasy.

Kolejną wadą może być wpływ na zasięg samochodu – samochody wyposażone w system SCR zużywają AdBlue w mniejszym lub większym stopniu, co może skrócić zasięg samochodu. Warto więc regularnie sprawdzać poziom AdBlue w zbiorniku i uzupełniać go, jeśli to konieczne.

Kolejnym ograniczeniem może być brak dostępności AdBlue na wszystkich stacjach paliw, co może utrudnić lub wydłużyć tankowanie samochodu. Stosowanie nieodpowiedniego rodzaju AdBlue lub niewłaściwe jego uzupełnianie może prowadzić do uszkodzenia systemu SCR i utraty gwarancji producenta. Dlatego ważne jest, aby stosować tylko oryginalny roztwór AdBlue spełniający odpowiednie normy jakościowe.

Ostatnią wadą może być rzadkość stosowania AdBlue – płyn ten jest stosowany tylko w niektórych typach samochodów, więc nie wszyscy kierowcy mogą z niego korzystać.

nakrętka od wlewu płynu adblue

Gdzie znajduje się wlew do zbiornika AdBlue

Zbiornik AdBlue zazwyczaj znajduje się pod maską lub w bagażniku samochodu, może znajdować się również obok wlewu paliwa. Może być on umieszczony w różnych miejscach w zależności od modelu samochodu, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi lub skontaktować się z autoryzowanym serwisem, aby upewnić się, gdzie znajduje się wlew do zbiornika AdBlue w konkretnym modelu samochodu.

Wlew do zbiornika AdBlue zazwyczaj jest oznaczony specjalnym znakiem lub napisem informującym o rodzaju płynu, który ma być do niego wlewany. W większości przypadków wlew ma niebieski korek.

Na jak długo wystarcza płyn AdBlue?

Ilość AdBlue, która jest zużywana przez samochód, zależy od kilku czynników, takich jak styl jazdy, warunki drogowe czy rodzaj trasy, po której się poruszamy. W przypadku samochodów osobowych AdBlue zazwyczaj wystarcza na kilka tysięcy kilometrów, natomiast w samochodach ciężarowych może być potrzebne do uzupełnienia nawet co kilkaset kilometrów.

Warto jednak pamiętać, że poziom AdBlue w zbiorniku należy sprawdzać regularnie i uzupełniać go, jeśli to konieczne, aby uniknąć braku płynu i uszkodzenia systemu SCR. Zalecamy również stosować tylko oryginalny roztwór AdBlue spełniający odpowiednie normy jakościowe, ponieważ stosowanie innych płynów może prowadzić do uszkodzenia systemu i utraty gwarancji producenta.

wlew adblue obok wlewu do paliwa

Co się stanie, gdy zabraknie AdBlue?

Jeśli w samochodzie wyposażonym w system SCR zabraknie płynu AdBlue, system ten nie będzie w stanie skutecznie redukować emisji tlenków azotu (NOx) do atmosfery. Może to prowadzić do przekroczenia dopuszczalnych norm emisji spalin i wystąpienia konsekwencji prawnych, takich jak mandaty lub kary finansowe.

Brak płynu AdBlue może również prowadzić do uszkodzenia systemu SCR, co będzie wymagało naprawy w autoryzowanym serwisie, co może być kosztowne. Warto więc regularnie sprawdzać poziom AdBlue w zbiorniku i uzupełniać go, jeśli to konieczne, aby uniknąć tych problemów. Pamiętaj również o stosowaniu tylko oryginalnego roztworu AdBlue spełniającego odpowiednie normy jakościowe.


Sprawdź również