Przejdź do treści

Fotochromatyczne lusterka samochodowe: niezbędny gadżet dla każdego kierowcy

lusterko fotochromatyczne w samochodzie

Lusterka fotochromatyczne to nowoczesny gadżet, który coraz częściej można znaleźć w samochodach. Ale czy wiesz, czym tak naprawdę są i jak działają? W tym artykule dowiesz się, dlaczego lusterka fotochromatyczne są tak ważnym elementem wyposażenia samochodu i dlaczego każdy kierowca powinien rozważyć ich zakup.

Lusterka fotochromatyczne, zwane także lusterkami samościemniającymi, to specjalne lusterka, które automatycznie dostosowują swoją przepuszczalność światła do warunków panujących na drodze. W zależności od natężenia światła słonecznego, lusterka fotochromatyczne mogą stać się ciemniejsze lub jaśniejsze, co pozwala na lepsze widzenie i zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy.


Czym są lusterka fotochromatyczne?

Lusterka fotochromatyczne, zwane także lusterkami samościemniającymi, to specjalne lusterka samochodowe, które automatycznie dostosowują swoją przepuszczalność światła do warunków panujących na drodze.

W jaki sposób działają lusterka fotochromatyczne?

Lusterka fotochromatyczne zawierają specjalne warstwy, które reagują na promienie UV i pod wpływem ich działania zmieniają swoją przepuszczalność światła. Im więcej promieni UV jest obecnych, tym bardziej lusterka się zaciemniają.

działanie lusterka fotochromatycznego na trasie

Dlaczego warto mieć lusterko fotochromatyczne w samochodzie?

Lusterko fotochromatyczne pozwala na lepsze widzenie i zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Ponadto nie wymagają ręcznej regulacji i automatycznie dostosowuje swoją przepuszczalność światła do warunków pogodowych, co znacznie ułatwia kierowcy korzystanie z nich.

Czy lusterka fotochromatyczne są drogie?

Cena lusterek fotochromatycznych zależy od marki i modelu samochodu oraz od miejsca, w którym je zakupisz. W większości przypadków lusterka fotochromatyczne kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

mężczyzna patrzący we wsteczne lusterko fotochromatyczne

Elektrochromatyczne lusterko wsteczne

Tak jak w przypadku wspomnianych wcześniej lusterek, elektrochromatyczne lusterka, tak samo reagują na natężenie światła, ale ich działanie jest nieco inne. Lusterka elektrochromatyczne dostosowują swoją przepuszczalność światła za pomocą elektrycznego pola. Zawierają one specjalne warstwy, które pod wpływem elektrycznego pola zmieniają swoją przezroczystość. Im więcej prądu jest płynącego przez lusterko, tym bardziej lusterko się zaciemnia.