Przejdź do treści

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest to tak ważne?

wymiana oleju w samochodzie osobowym

Wymiana oleju w samochodzie jest jednym z podstawowych zabiegów serwisowych, które należy wykonywać regularnie, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika i zwiększyć jego trwałość. Olej silnikowy odgrywa bardzo ważną rolę w układzie smarowania silnika, a jego regularna wymiana pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i zapewnienie odpowiedniego smarowania wszystkich elementów silnika. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego wymiana oleju jest tak ważna i jak często należy ją wykonywać.


Dlaczego wymiana oleju w samochodzie jest konieczna?

Jeśli olej nie jest wymieniany regularnie, może to prowadzić do zatarcia się elementów silnika i uszkodzenia całego układu. Dlatego wymiana oleju jest tak ważna – pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i zapewnienie odpowiedniego smarowania wszystkich elementów silnika, co zwiększa trwałość silnika i zapewnia lepsze osiągi samochodu.

Jaką rolę pełni olej silnikowy?

Podczas pracy silnika olej rozprowadzany jest po całym układzie i smaruje wszystkie ruchome elementy, co pozwala im pracować płynnie i bez zbyt dużego tarcia. Olej również chłodzi silnik, usuwa zanieczyszczenia i zapobiega korozji. Jednak podczas użytkowania samochodu olej traci swoje właściwości i zanieczyszczenia, takie jak pył, popiół i inne zanieczyszczenia, zaczynają się gromadzić w oleju.

sprawdzenie stanu oleju silnikowego

Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie?

Jak często wymieniać olej silnikowy w samochodzie zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj silnika, rodzaj oleju, styl jazdy oraz warunki eksploatacyjne. Zaleca się wymianę oleju co około 7500-8000 kilometrów lub co 6-12 miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Niektóre nowoczesne samochody z silnikami wysokoprężnymi mogą wymagać wymiany oleju co 15 000 km lub nawet dłużej, jednak nadal zaleca się sprawdzanie poziomu oleju co kilka tysięcy kilometrów.

Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta samochodu, które znajdują się w instrukcji obsługi samochodu lub na tabliczce znamionowej silnika. Ważne jest, aby pamiętać, że regularna wymiana oleju jest jednym z podstawowych zabiegów serwisowych, które należy wykonywać, aby zapewnić prawidłowe działanie silnika i zwiększyć jego trwałość.

Ile trwa i ile kosztuje wymiana oleju silnikowego?

Czas trwania i koszt wymiany oleju silnikowego zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj silnika, rodzaj oleju, a także od miejsca, w którym wymiana będzie wykonywana. Wymiana oleju w warsztacie samochodowym zazwyczaj trwa około 30-60 minut, chociaż w przypadku bardziej skomplikowanych silników może to potrwać nieco dłużej. Natomiast wymiana oleju w silniku diesla zajmuje zazwyczaj dłużej, ponieważ wymaga większego zbiornika na olej i może wymagać specjalistycznych narzędzi. Jeśli chodzi o koszt wymiany oleju, to zazwyczaj waha się on od 100 do 300 złotych.

olej silnikowy w silniku desla

Nie zapomnij o wymianie filtra oleju

Wymiana filtra oleju jest równie ważnym zabiegiem serwisowym, co wymiana oleju w samochodzie. Filtr oleju pełni bardzo ważną funkcję w układzie smarowania silnika, ponieważ jego zadaniem jest oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, takich jak pył, popiół i inne drobne cząstki. Dzięki temu olej pozostaje czysty i w pełni sprawny, co przekłada się na lepsze działanie silnika i jego trwałość.

Zaleca się wymianę filtra oleju razem z wymianą oleju, ponieważ wymiana tylko jednego z tych elementów nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Wymiana filtra oleju zajmuje zazwyczaj około 15-30 minut i może być wykonana w warsztacie samochodowym lub w domu, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia i umiejętności.

Koszt wymiany filtra oleju zależy od jego rodzaju i marki, ale zazwyczaj waha się od 30 do 100 złotych. Pamiętaj, że regularna wymiana filtra oleju jest ważnym zabiegiem, który pozwala zapewnić prawidłowe działanie układu smarowania silnika i zwiększyć jego trwałość.


Sprawdź również